Obec přátelská rodině
je název projektu, do kterého se zapojila i naše městská část pod záštitou Jihomoravského kraje.
Všichni občané, děti, mládež, školy, spolky, sportovní organizace, podnikatelé a ostatní v naší obci Brně-Komíně se mohou zapojit do auditu pro-rodinného klimatu .
Záleží nám na tom, aby se rodiny u nás v Komíně dobře cítily, aby se jim zde dobře žilo. Zajímají nás občané všech věkových kategorií, zajímají nás potřeby těch, kteří žijí sami, těch, kteří se starají nebo v budoucnosti budou starat o někoho blízkého. Zajímá nás názor každého z vás. To je i motivace o zapojení co největšího počtu občanů do auditu. Proto se naše městská část zapojuje do projektu „Audit Family Friendly Community“, jehož cílem je podpořit pro-rodinné klima v naší městské části Komín, klima, které je přátelské rodině, které podpoří budování vztahů v rodinách a mezigenerační dialog. V neposlední řadě máme zájem na intenzivní komunikaci o tomto tématu s Vámi, občany a chceme naslouchat Vašim potřebám. Každý bude mít možnost se zapojit se svými náměty a nápady. Proto chceme oslovit všechny občany od nejmladší po nejstarší generaci. Věříme, že naší nabídky na spolupráci využijete.
Jaké jsou výhody auditu?
Nejedná se o auditní proces, jak jej známe z firemního prostředí. Nepůjde o přísné posuzování, nakolik jsou naplňovány normy a kritéria. Hlavním cílem je motivace Vás občanů, abyste měli zájem zasahovat do dění v naší městské části a využili všech existujících možností. Slovo audit vychází z latinského audire, což je slyšet, naslouchat, konzultovat.
Co je možné od auditu očekávat?
Dialog, diskuzi, naslouchání ze strany městské části, sdělení svého názoru, přípravu opatření, které podpoří pro-rodinné klima, realizaci plánů, které budou prospěšné rodinám.
Kde se audit vzal?
Audit je realizován od roku 2006 v Rakousku. Doslovný český překlad používaného anglického názvu je „audit rodině-přátelská-obec“, audit, který pomáhá vytvářet přívětivé prostředí pro rodiny. Licenci k auditu převzal od rakouského vlastníka licence Jihomoravský kraj, který je od roku 2015 národním realizátorem auditu. Hlavní výhodou licence je možnost používat odzkoušené a zavedené know-how.
Proč má audit anglický název?
Používat originální anglický název auditu je závazné, protože se jedná o mezinárodní značku. Jsme však přesvědčeni, že se s auditním procesem v naší obci natolik seznámíte, že budete vnímat především možnosti, které nabízí. A k nim patří i to, že se staneme součástí sítě měst a obcí u nás i v zahraničí, které si váží rodiny jako aktivního činitele své prosperity a rozvoje.
Jaký bude průběh a struktura auditu?
V rámci auditního procesu je popsána aktuální podoba existujících pro-rodinných opatření. Následuje analýza individuálních možností rozvoje obce, tak, aby zohledňovaly potřeby všech generací.
Klíčová jsou následující životní období:
1. Těhotenství a narození dítěte
2. Rodina s kojencem
3. Malé dítě do 3 let
4. Dítě v mateřské škole
5. Dítě školního věku
6. Mladý člověk v procesu vzdělávání
7. Období po aktivním rodičovství (vztah prarodiče, děti, vnoučata)
8. Senioři/ky V každém životním období je potřeba brát ohled na osoby se zvláštními potřebami například s osobami v sociálně obtížných situacích.
Auditní proces podporuje obec v následujících aktivitách:
· zpracování analýzy existujících prorodinných opatření – analýza „současného stavu“,
· ve spolupráci s veřejností výběr opatření, která by uspokojovala stávající potřeby,
· formulace a realizace konkrétních opatření – stanovení žádoucího stavu - „plánovaného stavu“.
Aktuální informace o průběhu auditního procesu budou zveřejňovány na našem webu a ve zpravodaji.
Kontaktní osoba: Osoba pověřená auditem:
Mgr. Milada Blatná, starostka Monika Marková, kulturní referent
tel. 541 428 187, 724 150 603 tel. 541 428 180
blatna@komin.brno.cz markova@komin.brno.cz